2022 - 2023          
DISTRICT 9           
OFFICERS AND COMMITTEES        
         
DISTRICT 9 OFFICERS:          
Chairman Aaron Straub        
Assistant Chairman Kevin Doverspike        
Parlimentarian Bonnie Wolbert        
Secretary/Treasurer Bob Tonkin        
         
STEERING COMMITTEES: : CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:    
Athletic Directors Pete Grecco        
Audit Committee Mike Erickson        
Awards Committee Aaron Straub        
Budget/Finance Bob Tonkin Bud Brennen Dave Osborne Bill Howard Scott Daum
         
Election Committee Kevin Doverspike        
Junior High/Middle School Rep. John Sherry        
Officials' Representative Bonnie Wolbert        
Officials' Representative Bud Brennen        
Merchandise Committee Bob Tonkin        
Parents' Representative Anita Orton        
Parents' Representative Kevin Doverspike        
Policy Committee Bill Howard Bob Tonkin Kevin Doverspike Bill Jordan Aaron Straub
Private Schoold Representative Aaron Straub        
School Boards' Representative Scott Daum        
Sportsmanship Committee Bonnie Wolbert Bud Brennen Kevin Doverspike Bill Howard Misty Hartle
Superintendent Representative Thomas Lesniewski        
Ticket Sales (HomeTown Ticketing) Bill Jordan        
Website Committee Misty Hartle Bill Jordan      
Womens' Athletic Committee Bonnie Wolbert        
         
SPORTS COMMITTEES: CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:    
Baseball Dave Osborne Misty Hartle Bill Howard Kevin Doverspike Scott Daum
Basketball Dave Osborne Bill Howard John Sherry Mike Erickson Bob Tonkin
  Kevin Doverspike      
Spirit Competition Bonnie Wolbert Pete Grecco Bud Brennen Shawn Deemer Bill Jordan
Cross Country John Sherry Scott Deemer Bob Tonkin Bill Howard Bill Jordan
Football Bob Tonkin Kevin Doverspike Josh Williams Bill Howard Mike Erickson
  John Sherry Corey Copley    
Golf Kevin Doverspike Aaron Straub Josh Williams John Sherry Bonnie Wolbert
Soccer Kevin Doverspike Dave Osborne Mike Erickson Pete Grecco Dave Osborne
Softball Pete Grecco Kevin Doverspike Josh Williams Randy Reitz Aaron Straub
Swimming and Diving Terry Straub Shawn Deemer Dave Osborne Josh Williams Mike Erickson
Tennis Aaron Straub Erickson, Mike Terry Straub Randy Reitz Josh Williams
Track and Field Bob Tonkin Aaron Straub John Sherry Bill Howard Bonnie Wolbert
Volleyball Aaron Straub Bud Brennen Anita orton Bonnie Wolbert Bill Howard
Wrestling Pete Grecco Dave Osborne Mike Erickson Kevin Doversppike Bill Jordan
(Officials' representatives           
serve on all sports committees)          
         
DISTRICT 9 OFFICIALS' RULES     DISTRICT 9 OFFICIALS'   
INTERPRETERS:     ASSIGNORS:     
Baseball Sam Bevak   Baseball Bud Brennen  
Basketball Bill Howard   Basketball Bud Brennen Bonnie Wolbert
Cross Country TBA   Cross Country Bonnie Wolbert  
Football Kevin Doverspike   Football Bud Brennen  
Golf (no interpreter)   Soccer Bonnie Wolbert  
Soccer Jim Thomson   Softball Bud Brennen  
Softball Ron Bure   Spirit Competition Bonnie Wolbert  
Swimming and Diving (no interpreter)   Swimming Swim Committee  
Tennis (no interpreter)   Track and Field Bonnie Wolbert  
Track and Field (no interpreter)   Volleyball Bud Brennen  
Volleyball Scott Daum   Wrestling Bonnie Wolbert  
Wrestling Jeff Lindemuth